Kariéra Stipe Pletikosa se objevila bez možnosti hrát v jedné z nejlepších evropských lig. Tommy Piskor vysvětluje,Dres jak nový brankář Deportivo La Coruna přišel do Španělska ...
8. ledna si Stipe Pletikosa oslaví své 37. narozeniny, a ne tak dávno, minulou jar, odjíždějící z ruského města Rostov na Don do rodného města Split, zdálo se, že jeho profesionální fotbalová kariéra skončila. Zprávy o podpisu nového klubu byly proto velkým překvapením pro všechny.
Jeho agent zřejmě udělal skvělou práci a našel mu novou šanci dokázat se na velké scéně a Deportivo La Coruna, který předvádí především očekávání této sezóny v Primera, je určitě velkou scénou pro veteránského brankáře. Pokud do konce běžné sezóny Pletikosa se objeví nejméně 16 zápasů, bude jeho kontakt automaticky prodloužen o jednu další sezónu.
Není divu, že i dnes, když se krásná hra vyvinula nad očekávání, že brankáři a další hráči v takových předcházejících letech dostanou fotbalisté šance na nejvyšší úrovni. Nicméně je velmi vzácné, že někdo v pokročilých fotbalových letech a po šestiměsíční přestávce dostane šanci do jedné z nejlepších lig světa. Na 37 let je Pletikosa třetím nejstarším hráčem v La Ligu, za legendárním Juanem Carlosem Valerem, 40 let, který stále hraje pro Las Palmas a pravým zpátky Juanfranem, 39,Dresy který hraje na Levante.

Udělám vše, co je v mých silách, abych zůstala v La Coruně více než šest měsíců, řekla Pletikosa. Mám víru v mé schopnosti a obrovské zkušenosti budou mým spojencem. Jsem více než spokojen s Deportivo, což je organizovaný klub s rodinnou atmosférou.
Brankáři se liší od ostatních hráčů, protože mají delší fotbalovou délku než většina hráčů na jiných pozicích. Snad nejlepším příkladem při podpoře tohoto tvrzení Kolumbijský brankář Faryd Mondragon, který přišel jako náhradník v 85. minutě finálového utkání proti Japonsku 24. června 2014, stal se nejstarším hráčem, který kdy hrál ve hře Světového poháru na ve věku 43 let a 3 dny, překonal rekord, který Roger Milla udělal v roce 1994 na Kamerunu.
Celou svou kariéru Pletikosa usiloval o to, aby dokázal svou kvalitu v nejlepších ligách starého kontinentu. Přestože si uvědomil ten sen tím, že strávil jednu sezónu v Tottenham Hotspur, neměl šanci se dokázat v Londýně. S jediným vzhledem pro Spurs v 1. - 4. domácím porážce proti Arsenalu v Ligovém poháru to bylo daleko od toho, co doufal.
Nejrychlejší dny jeho kariéry se odehrály ve svém oblíbeném klubu Hajduk Split, když získal volání do národního týmu a později převedení do Šachtaru Doněcku av Rostově, kterého vedl k úspěchu Ruského poháru, první trofej v historii klubu. A teď, více než rok a půl poté, co odešel z mezinárodního fotbalu se 114 čepicemi pro Chorvatsko,Levné Fotbalové Dresy dosáhl největšího stupně své kariéry.

 

Source: http://www.joyleczsong.com/bundesliga-c-35.html